czwartek, 21 kwietnia 2016

Przeprodukt - siemię lniane





Jestem wielkim entuzjastą "małych, wielkich" produktów, które kryją w sobie niezastąpiony potencjał odżywczy. Chyba właśnie dlatego tak lubię minimalizm. Muszę przyznać, że idea superfoodów jest naprawdę mądra, ale jak ma się to do obiektywnej rzeczywistości? Producenci nieustannie kuszą nas super produktami, których obiecane właściwości zdrowotne bardzo często nie mają potwierdzeń klinicznych. Na szczęście nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy ani portfela. Jest sporo lokalnych i naturalnych produktów, które są żywą kopalnią prozdrowotnych substancji. Lnu mielonego nie trzeba nikomu przedstawiać, a jednocześnie warto zrobić to raz jeszcze - tym razem kompletnie. Dzisiaj zamierzam przekonać cię do włączenia tego przeproduktu do swojego codziennego jadłospisu. 


Dlaczego warto codziennie jeść siemię lniane? 


Len mielony - z naciskiem na świeżo mielony lub moczony (tylko w ten sposób organizm wykorzysta wszystkie jego właściwości)  jest bezkonkurencyjny na liście produktów zawierających lignany. Są to hormony roślinne, reprezentujące grupę fitoestrogenów - silnych przeciwutleniaczy działających antynowotworowo i regulująco na  gospodarkę hormonalną. Hormony sterują całym naszym życiem i stanowią układ bardzo wrażliwy, wymagający odpowiedniego podejścia i opieki - stąd warto wpływać na niego poprzez dietę. Wykazano, że lignany hamują rozwój oraz powodują zaprogramowaną śmierć komórek nowotworu piersi i prostaty. (1) (2) (3) W łagodny sposób uzupełniają działanie estrogenów w sytuacji ich niedoboru, np. w okresie menopauzy. Lignany przyczyniają się też do zmniejszenia poziomu cholesterolu frakcji LDL - czyli tej niekorzystnej, oraz hamowania rozwoju bakterii i grzybów chorobotwórczych. W 2009 roku Prasad opublikował przegląd badań, z których wynika że siemię lniane (tego efektu nie daje olej) jest wstanie cofać zmiany miażdżycowe przez korzystny wpływ na profil lipidowy, zmniejszenie ciśnienia krwi i zmniejszenie stresu oksydacyjnego. (4) Siemię lniane jest rownież jednym z najlepszych, roślinnych źrodeł kwasów omega 3. 17g - czyli 1,5 łyżki stołowej zaspokaja dzienne zapotrzebowanie. Omega-3 obniżają trójglicerydy, są czynnikiem projekcyjnymi przed nowotworami hormonozależnymi, działają przeciwzapalnie, przeciwalergiczne, przeciwdepresyjnie i pomagają w prewencji chorób układu krążenia. (5),(6),(7) Len mielony jest bardzo dobrym źródłem błonnika, witaminy B1, miedzi, fosforu, magnezu i selenu. Ten ostatni jest pierwiastkiem śladowym, potężnym antyoksydantem wypierającym rtęć z organizmu. Siemię lniane stosowane jest także jako produkt działający osłaniająco i regenerująco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, pomaga też leczyć cukrzyce i uwrażliwia na insulinęW tym badaniu (8) zauważono, że podanie przez miesiąc tylko 10g zmielonego siemienia lnianego zmniejsza poziom glukozy na czczo o prawie 20%. Len poprawia też wygląd skóry, zwłaszcza gdy jest chronicznie sucha. (9)

Siemię lniane w kuchni


Siemię lniane jest bardzo tanie i samo w sobie neutralne w smaku. Z powodzeniem może być stosowane jako substytut jaj w wypiekach, ze względu na  właściwości teksturotwórcze lub dodatek do owsianki. Dobrze jeśli porcji siemienia lnianego towarzyszy woda, ze względu na wysoką zawartość błonnika. 

Codzienna porcja lnu mielonego to najzdrowsze co możesz zjeść. Smacznego i na zdrowie!

Źródła:

1. KLIK
2. KLIK
3. KLIK
4. KLIK
5. KLIK
7. KLIK
8. KLIK
9. KLIK




0 komentarze:

Prześlij komentarz